כל סטארט-אפ מוצלח התחיל מרעיון. גם שלך. הרעיון הוא כמו גרעין שממנו צומח העץ. הגרעין הוא הפוטנציאל, העץ הוא המימוש. כך גם הרעיון שלך. הרעיון הוא הפוטנציאל, הסטארט-אפ שלך הוא המימוש של הפוטנציאל. כדי שתתחיל נכון חשוב שתסכים להיפרד מכמה מיתוסים: 1.   לרעיון שלך יש ערך כמה שווה הרעיון העסקי שלך? מיליון דולר? מיליארד דולר? […]

0 Comments

כל סטארט-אפ מוצלח התחיל מרעיון. גם שלך. הרעיון הוא כמו גרעין שממנו צומח העץ. הגרעין הוא הפוטנציאל, העץ הוא המימוש. כך גם הרעיון שלך. הרעיון הוא הפוטנציאל, הסטארט-אפ שלך הוא המימוש של הפוטנציאל.

כדי שתתחיל נכון חשוב שתסכים להיפרד מכמה מיתוסים:

1.   לרעיון שלך יש ערך


כמה שווה הרעיון העסקי שלך? מיליון דולר? מיליארד דולר?

רוב הסיכויים הוא לא שווה כלום!

אתה שואל למה הוא לא שווה כלום?  תנסה למכור אותו למישהו. יש קונים? מישהו מוכן לשלם עליו אפילו אלף דולר?

הוא כל-כך חסר ערך, שאפילו אם תנסה לשכנע את המתחרה הגדול בשוק שלך "לגנוב" ממך את הרעיון, רוב הסיכויים שלא תצליח.

עדיין לא מאמין?

הנה עוד הוכחה.

האם שמעת על שוק רעיונות שבו ניתן למכור ולקנות רעיונות? אין כזה, כי אין ביקוש. בהגדרה רעיונות לא שווים כלום. מוח של בן אדם ממוצע יכול לחולל יותר מאלף רעיונות ביום. הרבה מעבר למה שהוא יכול לממש או בכלל למצוא להם שימוש. פשוט ההיצע עולה על הביקוש בכמה סדרי מונים.

רוצה עוד הוכחה?

יש לי 5 רעיונות. רעיונות מעולים! פוטנציאל של מיליארדים! רוצה לקנות? 100 דולר לרעיון – כלום כסף.

אם מדובר ברעיון ראשוני, שטרם פגש את השוק ואת הלקוחות ששילמו על המוצר, רוב הסיכויים שהרעיון שלך גרוע. כל חברת סטארט-אפ מצליחה יכולה להעיד שמה שהביא להם בסוף את ההצלחה שונה מהרעיון המקורי. אולי אפילו מבחינה עסקית עדיף לשכנע את המתחרה לאמץ את הרעיון שלך – שיבזבז קצת זמן בינתיים 😉.

האם אני אומר שהרעיון לא חשוב? האם אני אומר שלרעיון אין משמעות?

הגיע הזמן לשבור את המיתוס השני….

2.   לרעיון שלך אין ערך

כל הטענות שהצגתי לעיל הן האופנה של עולם ההשקעות בסטארט-אפים. המשקיעים יגידו שהם לא משקיעים ברעיון, הם משקיעים באנשים שיכולים לממש את הרעיון – את הרעיון הספציפי הזה או רעיון אחר. הם יגידו שמה שחשוב זה הביצוע ולא הרעיון. מבחינתם הם כנראה צודקים. רוב המיזמים מתים בגלל שהצוות לא מצליח לממש את הרעיון. הם מתים מכישלון ביצועי עוד לפני שניתן לבדוק אם הרעיון טוב או לא.

אבל מה עושים כאשר הצוות מצליח בביצוע והרעיון מסתבר כגרוע? לא חסר דוגמאות של חבורת יזמים, כוכבים אחד-אחד, שנכשלו.

מסתבר שרעיון טוב הוא הכרחי. רעיון טוב הוא מרכיב חובה שבלעדיו לא תיתכן הצלחה. הרי כל החלטה שמתקבלת במיזם היא השתקפות של הרעיון – איזושהי תובנה ייחודית של היזמים על הפסיכולוגיה וההתנהגות של קהל הלקוחות.

הרעיון הוא החזון שמלכד סביבו את היזמים. גם כאשר הרעיון עובר שינויים משמעותיים בדרך, תמיד אפשר לחבר את הנקודות ולראות איך הרעיון הסופי קשור לרעיון המקורי. ללא הרעיון המקורי גם הרעיון הסופי והמשופר לא היה קיים.

הרעיון הוא הכול וכלום

מסתבר שהרעיון הוא גם הכול וגם כלום. הוא גם חסר משמעות וגם הרה גורל.

אם נחזור לדימוי של עץ, האם גרעין טוב מבטיח שיצמח עץ גבוה? לא תמיד. נדרשת גם קרקע פורייה. יחד עם זאת גרעין מקולקל אף פעם לא יצמיח עץ, לא משנה באיזו קרקע נזרע אותו וכמה נשקה אותו. כך גם הסטארט-אפ שלך. אם הרעיון הוא גרוע, לא משנה כמה כסף ואנשים מוכשרים נזרע, לא יצמח ממנו סטארט-אפ מוצלח. אתה חייב להתחיל עם רעיון טוב.

אנחנו עדיין לא יודעים לתקן גרעין מקולקל, אבל דווקא בתחום של רעיונות המצב הוא הרבה יותר טוב. ישנם כלים די פשוטים שבעזרתם תוכל לאבחן, לסנן ולשפר רעיונות עסקיים.

את הכלים האלה תלמד במדריך זה.

Comments are closed.